Budovu otevřeli pozdě, lidé při čekání mokli

před čtyřmi roky  |  Zprávy |   3 komentáře

Žatec – Předcházející víkend proběhla v Žatci jedna z velkých tradičních akcí – Dny evropského dědictví (EHD), která v sobotu 17. září na památky přilákala i navzdory silnému a vytrvalému dešti velké množství lidí. Většina z nich si zajímavý a pestrý program užila, do redakce nám však, k této akci zcela nečekaně, dorazila i jedna stížnost. Pisatelka v ní upozornila na pozdní otevření a špatnou přípravu na jednom ze zpřístupněných míst.

 

„Jednotlivá stanoviště byla opravdu pěkně připravena, tedy až na jedno, které mne velice zklamalo a domnívám se, že v rámci takovéto akce celoevropského významu, toto moc dobrému jménu města nepřispělo, o naší nominaci do seznamu památek světového dědictví UNESCO ani nemluvím. Mám na mysli restauraci U Zlatého beránka. Prohlídka středověkých sklepů měla začít dle avizovaného programu v 9.00 hodin. Přišla jsem – a bylo nás více, zhruba v 9.15 a nic se nedělo, dveře byly zavřeny a mladí pořadatelé, kteří měli pomáhat na akci, se ještě krčili venku před domem na dešti a všichni jsme tak čekali na někoho, kdo nám otevře,“ popisuje zastupitelka Ivana Malířová. Spolu se skupinkou lidí ještě nějakou dobu čekala na otevření.
„Po určité době přijela paní, nevím, zda se jednalo o majitelku restaurace s tím, že nečekala, že lidé budou chodit již tak brzo ráno a v dešti… Opravdu „překvapení“, když akce byla avizovaná od 9.00 a nic nebylo připraveno. Jinde na příslušných domech již visely unijní vlajky, byly připraveny stojany s popisky místa a zde nic. Začalo se narychlo něco připravovat, zhruba okolo půl desáté jsme byli vpuštěni do sklepních prostor – tedy museli jsme v jakési přípravné místnosti restaurace přelézat sud, abychom se dostali do sklepů a o prohlídce sklepů se snad také ani nedá hovořit. Všude tma, nepořádek, žádné informace a pořadatelé, kteří nás provázeli, nám sice svítili mobilem, ale bohužel, jak každý ví, mobil nelze používat jako svítilnu na delší vzdálenost. Takže já osobně jsem prohlídku sklepa vzdala vzhledem k naprosté nepřipravenosti akce a to i z důvodu bezpečnosti chůze. Ve tmě bohužel nevidím a v neznámém a svažitém prostoru nehodlám riskovat vážný úraz,“ popsala situaci Malířová. „Mrzelo mne to, tato akce byla každoročně vždy vydařená. I letos byla místa, která jsem navštívila dobře připravena, bohužel až na uvedenou restauraci U Zlatého beránka,“ dodala zastupitelka.
S dotazem, jak domlouvají a zajišťují na Dny evropského dědictví otevření a zpřístupnění objektů, které nejsou v majetku města, jsme se obrátili na Radmilu Holodňákovou, ředitelku žateckého muzea, které akci každoročně organizuje. „S majiteli objektů jejich zpřístupnění pro veřejnost v rámci Dnů evropského dědictví domlouváme s předstihem. Všem jsme sdělili, že akce probíhá od 9 do 17 hodin. Otevření, zpřístupnění a samotné osvětlení prostor zajišťují majitelé sami, zcela nezištně a ve svém volném čase, za což jim patří naše poděkování. My zajišťujeme pro všechna místa brigádníky a vlajku, popř. další vybavení. Letos jsme zpřístupňovali 16 objektů, je proto logické, že přímo před začátkem akce jsem všechna místa nemohla zkontrolovat. Spoléhala jsem na to, že dohoda s majiteli a provozovateli platí, s mnohými jsem hovořila v týdnu před sobotním EHD.“ Dodala, že ji tato nepříjemnost velmi mrzí. „Na objektech, jejichž otevření jsme byli schopni zajistit vlastními zaměstnanci, se nám to zatím nikdy nestalo. Chtěla bych se touto cestou omluvit všem těm, kteří museli čekat. Budeme se snažit, aby se podobná nepříjemnost v příštích letech neopakovala,“ omlouvá se ředitelka.
„Otevřela jsem asi o patnáct minut později, protože jsem se zdržela v obchodě. Lilo, takže jsem si říkala, že tady samozřejmě na mě nebude nikdo čekat,“ vysvětlila Kateřina Malá z restaurace U Zlatého beránka. Tvrzení, že by sklepy byly nedostatečně osvětleny, však odmítá. „Koupila jsem baterky, které měli studenti k dispozici a chodili s nimi s lidmi. Dostali ode mě jak baterky, tak i instrukce. Kromě toho tam rozmístili svíčky,“ popsala situaci.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

1 | Kateřina Malá @ | před čtyřmi roky

Tak snad jen stručné doplnění pro paní stěžovatelku Před restaurací v 9,15 čekaly 3 návštěvnice (plus studenti) – každopádně malá skupinka lidí . Moknout snad nemuseli, kdyby ukročili cca 3 metry a schovali se do průjezdu u městské policie. Všem jsem se omluvila, paní jsem hned usadila a nabídla jim kávu, kterou odmítly… Abych jim zkrátila cestu do sklepa, vzala jsem je následně ke sklepům vnitřkem přes zázemí pro personál. K okolnostem, za jakých jsem ten den od rána poskytovala tuto službu, se ani nebudu vyjadřovat. Sklepy jsme zpřístupnili bez nároku na odměnu, z dobré vůle a tohle malé zpoždění snad neovlivnilo celkovou kvalitu akce. To jen jedna hodně mrzutá paní si potřebovala ulevit… .. Je mi více smutno z toho, jak téměř každému turistovi,který se u Beránka zastaví, musí personál vysvětlovat, proč je v tomhle městě vše zavřené a cože je to za mrtvé město. Shodují se v jednom, tohle v republice nemá obdoby.. 15 nebo dokonce 20 minut zpoždění je asi velká tragedie v životě té zmoklé paní, mně je smutno z lhostejnosti jiného druhu.

Paní stěžovatelko, jak dlouho už to trvá? A co s tímhle děláte? Služby U Beránka nejsou dokonalé, jsme tréninkové pracoviště, samí amatéři, ale každý z nás dělá to nejlepší, co dokáže.. Kdo nic nedělá, nic nezkazí, že?

reagovat

2 | HančaPasty @ | před čtyřmi roky

Já bych to také tak tragicky jako paní stěžovatelka neviděla. Akce byla celkově vydařená a určitě opoždění otevření sklepů soukromého vlastníka neškodí „dobrému jménu města“ a už vůbec ne „zápisu do seznamu Unesco“! To je přitažené za vlasy.
Paní Malá a vy nebuďte smutná, pozitivně naladěných lidí, kteří se rádi zastaví u Beránka a nenechají si pro sebe reference na pohodu a vstřícnost personálu, vkusně zařízené prostory, je mnohem více, než jedna paní radní za KSČM.

reagovat

3 | Karel @ | před třemi roky

Aspoň by si majitelka pro příště mohla nechat takovou okázalou řeč. Kdo jí dobře zná ví, že je silně netolerantní namyšlená a převelice hloupá. Zaměstnanci dostali vynadáno za chybu, kterou si může sama. Je ostuda, že tenhle podnik ještě nezavřeli.

reagovat

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: